COUNCILLOR PATRICK McCARTHY (June 2008)

 

SDLP

 

Elected as Councillor for the Laganbank Area in June 2001 and May 2005.

 

Elected Lord Mayor in June 2006.

 

Council 2001-2005

 

Committees/Sub-Committees

 

Client Services Committee (March 2004 May 2005)

Contract Services Committee

Development Committee

Town Planning Committee

Policy & Resources (Personnel) Sub-Committee

Policy & Resources (Policy & Performance Review) Sub-Committee

Development (Arts) Sub-Committee

Belfast Waterfront Hall Board

Development (Economic Development) Sub-Committee

Housing Liaison Committee

 

Outside Bodies

 

Belfast Education and Library Board

Belfast Harbour Commissioners

Markets Community Centre Committee

Sandy Row Community Centre Committee

Northern Ireland Local Government Association

South Belfast Partnership Board

 

 

Council 2005-2009

 

Committees/Sub-Committees

 

Development Committee

Town Planning Committee

Members Sub-Committee

Housing Liaison Committee

Economic Development Sub-Committee

Tourism and Promotion of Belfast Sub-Committee

 

Membership of Committees post new Governance Arrangements

(June 2007)

 

Development Committee

Town Planning Committee

 

 

Outside Bodies

 

Belfast District Policing Partnership (to 30 September 2008)

DPP South Belfast Sub-Group

Good Relations Partnership

National Association of Councillors

South Belfast Partnership Board

Northern Ireland Local Government Association